Om det faglige udvalg

Det faglige udvalgs overordnede ansvarsområder er:

  • Løbende ajourføring af uddannelsernes indhold og rammer i indgangsbekendtgørelser og uddannelsesordninger
  • Relevante analyser, forsøg og udviklingsprojekter på uddannelserne og fagområdet
  • Kontakt med ministerier og organisationer omkring uddannelsen
  • Den daglige drift omkring uddannelserne
  • Godkendelser af praktikvirksomheder
  • Svendeprøver, indhold, udvikling og afholdelse
  • Skuemestre, uddannelse og bedømmelsesgrundlag
  • Lokale uddannelsesudvalg
  • Svendebreve og medaljer
  • Uddannelsesaftaler - afkortning godskrivning, forlængelser
  • Tvistighedssager
  • Afkortning/forlængelse af elevers uddannelsestid

De faglige udvalg kan bestemme, at en eller flere af de ovennævnte opgaver løses af eller i samarbejde med de lokale uddannelsesudvalg.

Det Faglige Fællesudvalg for Murer-, Stenhugger- og Stukkaturfaget

Det faglige udvalg udfylder i henhold til lov om erhvervsuddannelserne de overordnede ansvarsområder for specialerne - murer, stenhugger og stukkatør.

Det faglige udvalg har endvidere det overordnede ansvar for murerarbejdsmandsuddannelsen.

Udvalget er paritetisk sammensat med 6 repræsentanter fra arbejdsgiverside og 6 repræsentanter fra arbejdstagerside.

Følgende organisationsopbygning og ansvarsfordeling omkring Det Faglige Fællesudvalg for Murer-, Stenhugger- og Stukkaturfaget.

 

 

Fra Dansk Byggeri

Fra Fagligt Fælles Forbund (3F)

(Formand)

Henning Østergaard Jørgensen

Tlf. 94 48 01 51/20 30 21 22

E-mail henning.oestergaard@mail.tele.dk

(Næstformand)

Jacob Scavenius

Tlf. 70 30 03 00/23 45 72 61

E-mail Jacob.scavenius@3f.dk

Peter Andersen

Tlf. 24 69 64 90

E-mail peter@facedepuds.dk

Jacob Lassen Meier

Tlf. 88 92 69 66 / 22 43 32 60

E-mail jacob.meier@3f.dk

Uddannelseschef

Jesper Juul Sørensen

Tlf. 72 16 01 80/21 66 50 20

E-mail jjs@danskbyggeri.dk

Morten Rasmussen

Tlf. 88 92 67 12/51 29 90 63

E-mail morten.rasmussen@3f.dk

Jan Hemmsen

Tlf. 75 36 04 59/21 42 04 59

E-mail jan@vejensten.dk

Morten Petersen

Tlf. 88 92 67 77/21 60 54 81

E-mail morten.Petersen@3f.dk

Johnny Røn

Tlf. 21 61 26 57

E-mail johnny@erlingjensen.dk

Henrik Vang Olsen

Tlf. 64 42 35 55

E-mail hvo@adslhome.dk

 

Ninet Bechman Egholm

Tlf. 50 42 95 10

E-mail ninet@live.dk

Fra Stukkatørlauget i Danmark

Peter Funder

Tlf. 32 57 12 00

E-mail funder@funder-stuk.dk

Det faglige fællesudvalg mødes 4 gange årligt. Herudover mødes repræsentanterne for murerfaget 6 gange årligt.  

Lokale Uddannelsesudvalg

Som foreskrevet i Lov om Erhvervsuddannelser er der lokale uddannelsesudvalg på de erhvervsskoler, der udbyder erhvervsuddannelser. Læs mere om dem under hjemmesidens afsnit, lokale uddannelsesudvalg

Daglig sekretariatsbetjening af Det Faglige Fællesudvalg for Murer-, Stenhugger- og Stukkaturfaget:

Det faglige udvalg har valgt at blive sekretariatsbetjent i Byggeriets Uddannelser, som er et professionelt uddannelsessekretariat med det formål at støtte og betjene faglige udvalg og uddannelsesudvalg. Læs mere om Byggeriets Uddannelser her.