Lokale uddannelsesudvalg (LUU)

Se følgende
afsnit

De lokale uddannelsesudvalg nedsættes af skolerne. Det faglige udvalg udpeger lige mange arbejdsgivere og arbejdstagere fra det lokale erhvervsliv efter indstilling fra 3F og Dansk Byggeri. Fra skolerne deltager repræsentanter fra ledelsen, lærerne og eleverne.

Udpegningen af medlemmerne til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Organisationerne bag det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i udvalgets arbejde.

Skolen har sekretærfunktionen i udvalget.

Typisk er der flere lokale uddannelsesudvalg på samme skole for forskellige uddannelser og specialer.

 De lokale uddannelsesudvalg har blandt andet til opgave at:

  • Rådgive og formidle samarbejde imellem skole og det lokale erhvervsliv.
  • Medvirke til, at praktikuddannelsen følger de mål og rammer, som er beskrevet i bekendtgørelsen og uddannelsesordningen for den enkelte uddannelse.
  • I samråd med skolen at fastlægge undervisningsplanen for uddannelsen på skolen.
  • I samråd med skolen at sikre udbuddet af uddannelsens valgfri uddannelsesspecifikke fag og eventuelle valgfag.
  • Rådgive det faglige udvalg i godkendelsen af lokale praktikvirksomheder.
  • Medvirke til at opklare og forlige en uoverensstemmelse mellem elev og praktikvirksomhed.
  • Deltage i afholdelsen af svendeprøverne.
  • Inddrages i skolens tilrettelæggelse af skolens praktikcenter.
  • Kvalitetssikring af elevernes uddannelse på skole, i praktikvirksomheder og i skolepraktikken.
  • Arbejde med at skaffe de nødvendige praktikpladser i lokalområdet.
  • Samarbejde om skolens indsats og udbud af efteruddannelseskurser i lokalområdet.

De lokale repræsentanter udpeges af Det Faglige Fællesudvalg for Murer-, Stenhugger- og Stukkaturfaget efter indstilling fra Dansk Byggeri og Fagligt Fælles Forbund. Uddannelsesudvalget er paritetisk sammensat med 2 repræsentanter fra hver side. Dog består det lokale uddannelsesudvalg i København af 3 repræsentanter fra hver side, grundet den store arbejdsmængde i området.

Fra skolerne deltager 1 repræsentant for skolens ledelse, 1 repræsentant for lærerne og 1 repræsentant for eleverne. Skolen har sekretærfunktionen i udvalget.

Udpegningen af medlemmerne til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Valgperioden er 4 år. Valgperioden gælder fra den 1. april det pågældende år. Genvalg kan finde sted. Ingen kan fortsætte efter det fyldte 67. år som uddannelsesudvalgsmedlem.

Organisationerne i Det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i de lokale uddannelsesudvalgs arbejde.

De af Det faglige udvalg udpegede medlemmer skal som hovedregel være uddannet inden for det faglige speciale, som de repræsenterer, og fortrinsvis være beskæftiget inden for skolens lokalområde. Arbejdsgiverrepræsentanterne skal udvælges blandt virksomheder, der er godkendt til oplæring i faget.

For arbejdsgiverrepræsentanter er kravet, at repræsentanter har været beskæftiget i faget i mere end 5 år.

Kommunikationen mellem Det faglige udvalg og det lokale uddannelsesudvalg foregår via formand og næstformand. Ansvaret for orientering af øvrige medlemmer påhviler formanden. Det samme gælder tilbagemelding til Det faglige udvalg.

Uddannelsesudvalget aftaler selv deres arbejdsmetoder og -fordeling samt forretningsorden.

 

Repræsentanter i de lokale uddannelsesudvalg
Det Faglige Fællesudvalg for Murer-, Stenhugger- og Stukkaturfaget har lokale uddannelsesudvalg på alle erhvervsskoler, der udbyder uddannelsens specialer.

Se repræsentanterne i de lokale uddannelsesudvalg for specialet her:

1. EUC Nord

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Henning Østergaard Jørgensen

    Råsigvej 86
    9981 Jerup

    Tlf. 98 48 01 51 / 20 30 21 22

    henning.ostergaard@mail.tele.dk

  • Nikolaj Nielsen

    Murerfirma Nicolaj Nielsen
    Padborgvej 29
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 98 47 35 55/21 26 35 55

    nicolaj.nielsen@mail.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Egon Pedersen

    3F
    Søndergade 62
    9000 Aalborg

    Tlf. 88 92 35 75

    egon.p@3f.dk

  • Palle Djernæs

    Søndergade 62
    9000 Aalborg

    Tlf. 98 96 23 50

    palledjernaes@hotmail.com

Til kortet

2. EUC Nordvest Center for Uddannelse og Erhverv

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Poul Nørgaard Larsen

    Hovedgaden 18
    7752 Snedsted

    Tlf. 97 93 42 29/24 40 52 16

    pnlarsen@c.dk

  • Thorbjørn Madsen

    Kaj Ove Madsen A/S
    Bjørnevej 4
    7800 Skive

    Tlf. 97 52 70 00/40 58 69 34

    th@kajovemadsen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Per Johansen

    3F Skive-egnen
    Jægervej 12
    7800 Skive

    Tlf. 88 92 61 26/40 25 62 33

    per.johansen@3f.dk

  • Stefan Werenfeldt Jensen

    Højvænget 10
    7760 Hurup

    Tlf. 24 64 16 87

    werenfldt@live.dk

Til kortet

3. Tech College Aalborg

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Kai Salomonsen

    HME BYG ENTREPRENØR
    Evaholmvej 24
    Hornum
    9600 Aars

    Tlf. 98 66 11 00/40 70 88 01

    ks@hme.dk

  • Edi Elkjær Rasmussen

    Elkjær A/S
    Hvidkildevej 9
    9610 Nørager

    Tlf. 20 99 10 93

    edi@elkjaer-as.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Ole L. Jørgensen

    3F
    Byggegruppen
    Hadsundvej 184 B
    9000 Aalborg

    Tlf. 88 92 37 68/29 25 69 89

    ole.jorgensen@3f.dk

  • Morten Urth

    Skivumvej 32
    9240 Nibe

    Tlf. 27 59 93 55

    murth@hotmail.dk

Til kortet

9. Tradium

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Henrik Sørensen

    Murermester

    Murerfirma Ivan Sørensen
    Clausholmsvej 7
    8900 Randers

    Tlf. 86 43 04 92/30 82 59 92

    murerfirmasorensen@gmail.com

  • Jens Kusk

    Murerfirmaet Kusk & Thomsen Aps
    Tingparken 87
    8950 Ørsted

    Tlf. 86 48 89 71/40 86 53 16

    kt@kuskthomsen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Klaus Erik Jensen

    Mimersvej 10
    8920 Randers NV

    Tlf. 70 30 09 36/30 67 63 32

    klaus.e.jensen@3f.dk

  • Flemming Otkjær

    Langagervej 18
    Øster Velling
    8920 Randers NV

    Tlf. 88 92 63 30/86 46 75 90

    flemming.otkjaer@3f.dk

Til kortet

12. Herningsholm Erhvervsskole

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    NN Dansk Byggeri

    Tlf.

  • Michael Tandrup

    Murerfirmaet M. Tandrup ApS
    Gøgeurten 20
    7500 Holstebro

    Tlf. 97 42 79 93/40 51 07 44

    michael@tandrup.nu

  • Jan Bilberg

    Murermester Jan Bilberg

    Barslund & Gasseholm ApS

    Bødkervej 12

    7490 Aulum

    mobil: 24282072

    mail: bk@aulum-murer.dk

    Tlf. 24282072

    bk@aulum-murer.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Kim Rosengaard Sørensen

    Formand

    Engbjerg 42 B
    7400 Herning

    Tlf. 21 21 00 40/97 16 10 40

    kim@rozengaard.dk

  • Dennis Dommergård Jørgensen

    3F Holstebro
    Tujavej 20
    7500 Holstebro

    Tlf. 27 77 35 44

    dennis.jorgensen@3f.dk

Til kortet

13. Aarhus Tech

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Peter Priess Nielsen

    Murermester Peter Nielsen
    Niels Foghs Vej 14
    8270 Højbjerg

    Tlf. 86 29 02 55

    peter@peternielsen.dk

  • David Harritz

    Murerfirmaet David Harritz
    Egebjergvej 34
    8220 Brabrand

    Tlf. 86 26 39 40/21 64 86 20

    david@harritz.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Morten Rasmussen

    3F
    Sommervej 5
    8210 Århus V.

    Tlf. 51 29 90 63

    morten.rasmussen@3f.dk

  • Jan Carlsen

    3F
    Sommervej 5
    8210 Århus V

    Tlf. 70 30 09 46

    jan.carlsen@3f.dk

Til kortet

14. Learnmark Horsens

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Torben Friis Pedersen

    Jensen & Friis Pedersen A/S
    Hovmarksvej 184
    8700 Horsens

    Tlf. 75 65 74 10/40 33 74 10

    tfp@jfp-as.dk

  • Ove Kjærside

    Horsens Murer- og entreprenørforretning A/S
    Erhvervsparken 38
    8700 Horsens

    Tlf. 75 61 28 11/40 60 28 13

    ok@hme-as.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Gert Skov Rasmussen

    3F Vejle
    Sjællandsgade 30
    7100 Vejle

    Tlf. 70 30 09 10/21 74 44 18

    gert.rasmussen@3f.dk

  • Claus Ryan Andersen

    Østerhåbsvej 66
    8700 Horsens

    Tlf. 25 54 17 38

    c3@stofanet.dk

Til kortet

15. Syddansk Erhvervsskole - Odense

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Frank Wulf

    Hansson & Knudsen A/S
    Cikorievej 5
    5220 Odense SØ

    Tlf. 66 12 08 10/29 69 74 28

    fw@hansson-knudsen.dk

  • Anders L. B. Petersen

    Murerfirmaet Balsby
    Bredstrupvej 25, Bredstrup
    5450 Otterup

    Tlf. 64 87 27 97/40 43 79 50

    murer@balsby.biz

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Allan D. Pedersen

    3F
    Lumbyvej 11 A, 2. sal
    5000 Odense C

    Tlf. 70 30 08 14

    allan.due@3f.dk

  • Alf Jakobsen

    3F Bygningsarbejdernes Fagforening
    Lumbyvej 11A, 2.th.
    5000 Odense C

    Tlf. 26 85 96 65

    alf.jakobsen@3f.dk

Til kortet

15. Syddansk Erhvervsskole - Vejle

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Bent Olsen

    Artusbyg A/S
    Islandsvej 7
    7100 Vejle

    Tlf. 76 80 10 80/20 46 25 21

    bent@artusbyg.dk

  • Bo Jakobsen

    Nielsen & Rasmussen A/S
    Nordensvej 27, Taulov
    7000 Fredericia

    Tlf. 75 94 28 95/20 45 13 09

    blj@ni-ras.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Jack Johannes Rasmussen

    3F Vejle
    Sjællandsgade 30
    7100 Vejle

    Tlf. 23 71 58 72

    jack.rasmussen@3f.dk

  • Nicolai Matzen

    Tirsbækvej 114
    7120 Vejle Øst

    Tlf. 22 99 74 37

    matzennicolai@gmail.com

Til kortet

17. Rybners

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Kim Andersen

    Murerfirmaet Egon Sørensen ApS
    Kirkevej 15
    Sejstrup
    6740 Bramming

    Tlf. 75 17 35 82/20 45 35 82

    kim@es-sejstrup.dk

  • Søren Kristensen Bach

    Guldagervej 117
    6710 Esbjerg

    Tlf. 26 81 27 38

    mail@sbbyg.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Carlo Hermansen

    3F Esbjerg
    Vestkraftgade 1,
    6700 Esbjerg

    Tlf. 88 92 69 90/20 10 15 96

    carlo.hermansen@3f.dk

  • Jacob Lassen Meier

    Grundvigs Alle 87 A
    6700 Esbjerg

    Tlf. 22 43 32 60

    jacoblmeier@hotmail.com

Til kortet

21. EUC Syd Aabenraa

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Tage Stork

    Bo Michelsen A/S
    Ribelandevej
    6270 Tønder

    Tlf. 74 72 37 70

    tst@bomichelsen.dk

  • Thomas Hans

    Murermestrene Thomas Hans A/S
    Norgesvej 51 D
    6100 Haderslev

    Tlf. 74 52 22 17/40 36 01 55

    th@mmth.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Bjarne Sørensen

    3F Åbenrå
    H.P. Hanssens Gade 21, 1.
    6200 Åbenrå

    Tlf. 23 48 22 47

    bjarne.soerensen@3f.dk

  • Ronni Hansen

    Hærvejen 129
    6230 Rødekro

    Tlf. 24 60 26 59

    ronniogmette@gmail.dk

Til kortet

23. Svendborg Erhvervsskole

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Ask Askholm

    Skattegade 10
    5700 Svendborg

    Tlf. 40 33 83 53

    ask@ask-askholm.dk

  • Lars Esbensen

    Murer og Entreprenør Esbensen & Nielsen
    Bjerrebyvej 94
    5700 Svendborg

    Tlf. 40 25 20 91

    lars@esben.dk

Til kortet

24. Erhvervsskolen Nordsjælland

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Jens G. Andersen

    Pilehøj Vænge 3
    3460 Birkerød

    Tlf. 45 82 82 09/40 30 82 07

    murermester@jga-as.dk

  • Ole Schow

    Murermester Ole Schow I/S
    Langdraget 206
    3250 Gilleleje

    Tlf. 48 30 26 82/40 32 51 87

    ole.schow@mail.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Per Nielsen

    3F Nordsjælland Øst
    Rønnebær Allé 106
    3000 Helsingør

    Tlf. 88 92 21 55/40 27 53 26

    per.n@3f.dk

  • Morten Mortensen

    Gydevang 12
    3450 Allerød

    Tlf. 70 30 08 02

    mortensen_lisbeth@yahoo.com

Til kortet

25. EUC Nordvestsjælland

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Anders Lisbjerg

    Enemærke og Petersen A/S
    Ole Hansensvej 1
    4100 Ringsted

    Tlf. 57 61 72 72/25 11 03 91

    ali@eogp.dk

  • Walther Jensen

    Mørkøv Murerforretning ApS
    Rugvænget 2
    4440 Mørkøv

    Tlf. 59 27 15 25/20 12 75 09

    mail@moerkoevmurerforretning.dk

Til kortet

26. Roskilde Tekniske Skole

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    NN Dansk Byggeri

    Tlf.

  • Alex Bluhme

    SB Murer & Sandblæsning ApS
    Landevejen 4
    4060 Kirke Såby

    Tlf. 40 73 80 47

    sb@sbmurerogsand.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Rasmus Schæffer Jørgensen

    3F Midtsjælland
    Vibevej 12
    4100 Ringsted

    Tlf. 40 31 27 40

    rasmus.schaeffer@3f.dk

  • Martin Bundgaard Larsen

    Valbygårdsvej 74
    4200 Slagelse

    Tlf. 20 10 58 64

    mbl_murer@yahoo.dk

Til kortet

27. ZBC – Selandia

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Frits Petersen

    Murer- & Tømrerfirma Frits & Vagn Petersen ApS
    Enghavevej 88
    4241 Vemmelev

    Tlf. 58 38 20 76/20 24 43 26

    mtf@vemmelev.net

  • Torben Pedersen

    Krogens Murermester
    Krogen 9
    4190 Munke Bjergby

    Tlf. 57 80 73 53/24 24 80 20

    krogen9@mail.tele.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Finn Sørensen

    Hagbardsvej 14
    4200 Slagelse

    Tlf. 58 52 88 56

    finn50@live.dk

  • Per Holst Andersen

    Valbygårdsvej 27
    4200 Slagelse

    Tlf. 58 53 20 80

    perholst@andersen.mail.dk

Til kortet

29. EUC Sjælland - Næstved

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Steen Toftebjerg

    Hansen & Andersen
    Profilbuen 2
    4700 Næstved

    Tlf. 55 72 75 21/40 14 75 65

    st@hansen-andersen.dk

  • Jørgen Sørensen

    Børge Jakobsen & Søn
    Jørgen Vindsvej 8
    Hyllinge
    4700 Næstved

    Tlf. 55 73 32 00/40 83 97 31

    murerenihyllinge@mail.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Per Christiansen

    3F Næstved
    Holsted Park 29
    4700 Næstved

    Tlf. 40 35 61 82

    per.christiansen@3f.dk

  • Tor Mathiasen

    3F Midtsjælland
    Vibevej 12
    4100 Ringsted

    Tlf. 21 67 57 32

    tor.mathiasen@3f.dk

Til kortet

30. CELF

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ivar Damgaard Nielsen

    Vestergårdsvej 1
    Horreby
    4800 Nykøbing F.

    Tlf. 54 44 72 98/20 48 13 46

    murer-idn@mail.dk

  • Arne Rasmussen

    Wesselsvej 14
    4760 Vordingborg

    Tlf. 20 78 06 37/40 88 19 24

    murerar@dlgtele.dk

  • Jens Andreasen

    Troels Jørgensen A/S
    Fuglergårdsvej 6
    4892 Kettinge

    Tlf. 54 87 43 00/22 20 93 50

    ja@tjas.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Bjarne Rasmussen

    Gedservej 161
    4800 Nykøbing F.

    Tlf. 88 92 47 65

    bjarne.rasmussen@3f.dk

  • Bjarne Jensen

    Skolebakken 59
    4900 Nakskov

    Tlf. 88 92 47 61

    bjarne.j@3f.dk

Til kortet

32. Next - Uddannelse København

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Christian Christjansen

    Byens Murerfirma A/S
    Skovlunde Byvej 62
    2740 Skovlunde

    Tlf. 44 91 71 11/40 91 71 11

    chr@byensmurer.dk

  • Martin Meulengracht

    Murermester Dennis Meulengracht  ApS
    Mose Alle 6
    2610 Rødovre

    Tlf. 20 14 13 93

    martin@dennismeulengracht.dk

  • Jesper Toxværd

    Murermester René Godthåb A/S
    Romancevej 22
    2730 Herlev

    Tlf. 21 74 90 40

    jlt@rg-as.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Jonas Andersen

    Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening
    Mølle Allé 26
    2500 Valby

    Tlf. 27 77 35 23

    jonas.andersen@3f.dk

  • Christian Korsgaard Knattrup Sørensen

    Rylevej 8
    2650 Hvidovre

    Tlf. 40 38 87 57

    chrckks@gmail.com

  • Lars Frederiksen

    Sommervej 9, 1.
    2930 Klampenborg

    Tlf. 40 26 89 75

    larssommervej@yahoo.dk

  • Claus Olsen

    Murergade 8
     2200 København N

    Tlf. 21 43 81 52

    claus.olsen@3f.dk

Til kortet