Lokale Uddannelsesudvalg (LUU)

Se følgende
afsnit

De lokale uddannelsesudvalg nedsættes af skolerne.  Det faglige udvalg udpeger lige mange arbejdsgivere og arbejdstagere fra det lokale erhvervsliv efter indstilling fra 3F og Dansk Byggeri. Fra skolerne deltager repræsentanter fra ledelsen, lærerne og eleverne.

Udpegningen af medlemmerne til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Organisationerne bag det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i udvalgets arbejde.

Skolen har sekretærfunktionen i udvalget.

Typisk er der flere lokale uddannelsesudvalg på samme skole for forskellige uddannelser og specialer.

De lokale uddannelsesudvalg har forskellige opgaver i forhold til skolen, det faglige udvalg og praktikvirksomhederne:

  • I samråd med skolen at fastlægge den lokale undervisningsplan.
  • I samråd med skolen at sikre udbuddet af uddannelsens valgfri uddannelsesspecifikke fag og eventuelle valgfag.
  • Deltage i planlægning og afslutning af svendeprøverne.
  • Udpege skuemestre
  • Medvirke i skolens tilrettelæggelse af skolepraktik.
  • Samarbejde med skolen om indsats og udbud af efteruddannelseskurser i lokalområdet.
  • Rådgive det faglige udvalg i godkendelsen af lokale praktikvirksomheder.
  • Medvirke til at opklare og forlige tvistigheder mellem elev og praktikvirksomhed.
  • Arbejde med at skaffe de nødvendige praktikpladser i lokalområdet.
  • Medvirke til, at praktikuddannelsen følger de mål og rammer, som er beskrevet i bekendtgørelsen og uddannelsesordningen for den enkelte uddannelse.
  • I øvrigt rådgive og formidle samarbejde imellem skole og det lokale erhvervsliv.

De lokale repræsentanter udpeges af Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen efter indstilling fra Dansk Byggeri og Fagligt Fælles Forbund. Uddannelsesudvalget er paritetisk sammensat med 2 repræsentanter fra hver side. Dog består det lokale uddannelsesudvalg i København af 3 repræsentanter fra hver side, grundet den store arbejdsmængde i området.

Fra skolerne deltager 1 repræsentant for skolens ledelse, 1 repræsentant for lærerne og 1 repræsentant for eleverne. Skolen har sekretærfunktionen i udvalget.

Udpegningen af repræsentanter til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Valgperioden er 4 år. Valgperioden gælder fra den 1. april det pågældende år. Genvalg kan finde sted. 

Organisationerne i Det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i de lokale uddannelsesudvalgs arbejde.

De udpegede repræsentanter skal som hovedregel være uddannet inden for det faglige speciale, som de repræsenterer, og fortrinsvis være beskæftiget inden for skolens lokalområde. Arbejdsgiverrepræsentanterne skal udvælges blandt virksomheder, der er godkendt til oplæring i faget.

For arbejdsgiverrepræsentanter er kravet, at repræsentanter har været beskæftiget i faget i mere end 5 år.

Kommunikationen mellem Det faglige udvalg og det lokale uddannelsesudvalg foregår via formand og næstformand. Ansvaret for orientering af øvrige medlemmer påhviler formanden. Det samme gælder tilbagemelding til Det faglige udvalg.

Uddannelsesudvalget aftaler selv deres arbejdsmetoder og -fordeling samt forretningsorden.

Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen har lokale uddannelsesudvalg på alle erhvervsskoler, der udbyder uddannelsens specialer.

Se repræsentanterne i de lokale uddannelsesudvalg for specialet her:

4. AMU Nordjylland

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Peter Helge Ehlern

    A/S Trigon
    Toftegaardsvej 32 A
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 98 42 66 77 / 21 61 84 90

    pe@trigon.dk

  • Henning Østergaard Jørgensen

    Råsigvej 86
    9981 Jerup

    Tlf. 98 48 01 51 / 20 30 21 22

    henning.ostergaard@mail.tele.dk

  • Mogens Pedersen

    Aarsleff A/S

    Tlf.

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Michael Plambek Bengtsen

    Nyrupvej 32
    9600 Aars

    Tlf. 30 59 23 24

    tromme.com@hotmail.com

  • Henrik Nielsen

    3F Aalborg
    Hadsundsvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 60 17 12 93

    henrik.nielsen@3f.dk

  • Steen Stidsborg

    3F Frederikshavn
    Skippergade 24
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 30 20 46 63

    steen.stidsborg@3f.dk

  • Vagn Ole Petersen


    3F Aalborg
    Hadsundvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 70 30 08 58 / 20 10 72 05

    ole.petersen@3f.dk

Til kortet

8. Mercantec

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Per Yding Sørensen

    Yding A/S
    Morsøvej 7
    8800 Viborg

    Tlf.

    intern@yding-as.dk

  • Lars Eriksen

    Arkil Anlæg A/S
    Hvidemøllevej 7
    8900 Randers

    Tlf.

    le@arkil.dk

  • Erik Yde Larsen


    Vils Entreprenørforretning
    Nørre Allé 2
    7980 Vils

    Tlf.

    vilse@image.dk

  • Brian Slot Nielsen

    Ib G. Jensen A/S
    Fårevej 88
    7650 Bøvlingbjerg

    Tlf.

    Brian@ib-g-jensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Arne Mogensen

    3F Midtjylland
    Vestergade 27
    7400 Herning

    Tlf. 70 30 08 68

    arne.mogensen@3f.dk

  • Vagn Korshøj

    3F Ringkøbing Skjern
    Trykkerivej 8
    6900 Skjern

    Tlf. 70 30 08 76 / 88 92 54 20

    vagn.korshoej@3f.dk

  • Jan Ramsgaard

    3F Holstebro
    Tujavej 20
    Mejdal
    7500 Holstebro

    Tlf. 88 92 43 10

    jan.ramsgaard@3f.dk

  • Anders Carlsen

    3F Viborg
    Gothersgade 45
    8800 Viborg

    Tlf. 88 92 62 16

    anders.carlsen@3f.dk

Til kortet

13. Aarhus Tech

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Christian Egemose

    NCC Danmark A/S Byg
    Rymarken 2
    8210 Århus V

    Tlf. 39 10 39 10 / 24 88 77 86

    cie@ncc.dk

  • Allan Nielsen

    Per Aarsleff A/S
    Lokesvej 15
    8230 Åbyhøj

    Tlf. 87 44 22 22

    ani@aarsleff.com

  • Per Bjerregaard Jepsen

    Dansk Byggeri
    Agerbækvej 17
    8240 Risskov

    Tlf. 72 16 02 50

    pbj@danskbyggeri.dk

  • Peter Nyby Christensen

    DanJord A/S
    Viengevej 8
    8240 Risskov

    Tlf. 86 21 26 55 / 24 27 23 02

    peter@danjord.dk

  • Gert Johnsen

    Murerfirma Rasmus Jakobsen A/S
    Energivej 20
    8500 Grenaa

    Tlf. 86 48 34 00 / 24 49 33 08

    gert@rjakobsen.dk

Til kortet

14. Learnmark Horsens

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Sine Madsen

    HM A/S
    Orionvej 10
    8700 Horsens

    Tlf. 7566 1822 / 4084 1110

    ssm@hm-as.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Henrik Sørensen

    Dalgade 15
    7100 Vejle

    Tlf. 26 18 21 17

    rumme999@live.dk

  • Freddy Schiermer

    3F Horsens og Omegn
    Robert Holmsvej 1
    8700 Horsens

    Tlf. 88 92 54 41

    freddy.schiermer@3f.dk

Til kortet

18. AMU Vest

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Carsten Grumsen

    Arkil A/S - Stürup
    Måde Industrivej 17

    Tlf. 76 10 44 00 / 26 88 78 08

    cgr@arkil.dk

  • Jan Christensen

    Jysk Kloak Entreprise

    Sønderbyvej 11

    6731 Tjæreborg

    Tlf. 4051 6894 / 2268 0342

    info@jyskkloak-entreprise.dk

  • Allan Søndergaard

    Chr. Brinck og Søn

    Brolæggervej 20

    6710 Esbjerg V

    Tlf. 7515 2177

    as@chrbrinck.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Johnny Blicher

    Fredensgade 1

    6705 Esbjerg Ø

    Tlf. 8892 6991

    Johnny.blicher@3f.dk

  • Charlie S. Madsen

    3F Kongeåen
    Mindevej 10
    6600 Vejen

    Tlf.

    charlie.madsen@3f.dk

  • Villy Nielsen

    3F Varde-Billund
    Kløvermarken 108
    7190 Billund

    Tlf. 8892 4011 / 4020 4255

    villy.nielsen@3f.dk

Til kortet

21. EUC Syd Sønderborg

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Ikke udpeget

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Hans Christian Neumann

    3F Åbenrå
    H.P. Hanssensgade 21,1
    6200 Åbenrå

    Tlf. 88 92 58 49

    hans.christian.neumann@3f.dk

  • Kim Bonde

    Holtevej 14
    6630 Rødding

    Tlf. 74 85 06 81

    kimbonde@ofir.dk

  • Bjarne Jensen

    3F Vojens
    Allégade 33-37
    6500 Vojens

    Tlf. 40 87 47 99

    b_jensen@3f.dk

Til kortet

22. AMU Fyn

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Lars Tholstrup

    Hansson & Knudsen A/S
    Cikorievej 5
    5220 Odense SØ

    Tlf. 66 12 08 10 / 29 69 74 48

    lt@hansson-knudsen.dk

  • Per Stokholm

    Frede Hansen & Co A/S
    Chr. Lehns Vænge 38
    5270 Odense N

    Tlf. 65 97 84 95 / 20 16 10 12

    perstokholm@gmail.com

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Mikael Noer

    Østerbrogade 40
    6000 Kolding

    Tlf. 20 16 35 03

    mikael.noer@3f.dk

  • Morten Joachim Nielsen

    Torpenvej 30
    5900 Rundkøbing

    Tlf. 51 53 93 23

    gitteogmorten@email.dk

  • Per Hansen

    Bygningsarbejdernes fagforening
    Lumbyvej 11A, 2. th.
    5000 Odense C

    Tlf. 88 92 23 64 / 60 13 01 04

    per.h@3f.dk

Til kortet

25. EUC Nordvestsjælland

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Ikke udpeget

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Theis Broberg Olsen

    3F Kalundborg
    Nytorv 8, 1. 1
    4400 Kalundborg

    Tlf. 88 92 52 53/25 35 19 90

    theis.olsen@3f.dk

  • Verner Dehn

    3F Holbæk-Odsherred
    Spånnebæk 10
    4300 Holbæk

    Tlf. 70 30 09 14

    verner.dehn@3f.dk

Til kortet

26. Roskilde Tekniske Skole

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Ikke udpeget

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Martin Kruse

    formand

    3F Roskildeegnen

    Holbækvej 106 B, 1.

    4000 Roskilde

    Tlf. 70 30 08 78

    martin.kruse@3f.dk

  • Lars Adler Høstner

    Hyllingeparken 15 B

    4070 Kirke Hyllinge

    Tlf. 51 44 27 93

    larsadler83@gmail.com

Til kortet

27. ZBC – Selandia

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Ikke udpeget

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Rune Brogaard Nellemann Hansen

    3F Slagelse

    Rugvænget 28

    4200 Slagelse

    Tlf. 40 20 69 70

    rune.hansen@3f.dk

  • Jeppe Juul Thomsen

    Aarsleff

    Tlf.

    tjoppee@hotmail.com

Til kortet

29. EUC Sjælland - Næstved

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Steen Toftebjerg

    Profilbuen 2
    4700 Næstved

    Tlf. 55 72 75 21

    st@hansen-andersen.dk

  • Johnny Villadsen

    CG Jensen A/S
    Fabriksparken 37
    2600 Glostrup

    Tlf. 4344 6800 / 2774 4233

    jvi@cgjensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Knud Erik Meier Clausen

    Holsted Park 29
    4700 Næstved

    Tlf. 29 68 53 42

    knud.clausen@3f.dk

  • Bjarke Hakmann

    3F Storebælt

    Tårnborgvej 34

    4220 Korsør

    Tlf. 2812 7581

    bjarke.hakmann@3f.dk

Til kortet

30. CELF

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Claus Prier

    H. & K. Petersen Entreprenører A/S
    Præstehøjen 12
    4872 Idestrup

    Tlf. 54 14 81 52 / 25 45 81 52

    info@hkpetersen.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

Til kortet

32. Next - Uddannelse København - Glostrup

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Kurt Eg

    G. Tscherning
    Guldalderen 32,
    Fløng,
    2440 Hedehusene

    Tlf. 53 36 61 20

    kurt@tscherning.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Allan Henriksen

    Valhøjs Alle 127C
    2610 Rødovre

    Tlf. 22 27 93 96

    allansejr@hotmail.com

  • Jimmi Nielsen

    Asylgade 9C, 1. th.
    2800 Lyngby

    Tlf. 26 20 73 72

    jimmibro@webspeed.dk

  • Jesper Weihe

    Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening
    Trekronergade 26
    2500 Valby

    Tlf. 70 30 08 26 / 88 92 26 66

    jesper.weihe@3f.dk

Til kortet