Her er byggeriets store hold til DM

Billedet er fra afslutningsceremonien ved DM i Skills 2023. Foto: SkillsDenmark

Våde håndflader, hektisk røde kinder og enorm koncentration ... Det bliver virkeligheden for godt 70 unge, talentfulde lærlinge, der til april 2024 skal kæmpe om DM i byggeriets 13 konkurrencefag.

Se byggeriets mange deltagere herunder.

 

Uddannelsesinstitution

Arbejdsgiver 

     

Alubygger

   
Daniel Høj Rasmussen EUC Nordvestsjælland Tarpgaard A/S
Patrick Pilegaard Kortegaard EUC Nordvestsjælland Redtz glas og facade
Daniel Christensen EUC Nordvestsjælland AP Facader A/S
Sebastian Rørby Madsen EUC Nordvestsjælland AP Facader A/s

Anlægsgartner

   
Stine Møller Næsby AMU Nordjylland Thorhauge Anlægsgartneri
Karen Hjortbak AMU Nordjylland Buus Anlægsgartner 
Nikolaj Bohnfeldt Jordbrugets UddannelsesCenter Anlægskompagniet v/Mathias Tolbøll
Sofie Mey Bech Rasmussen ZBC Malmos A/S
Jakob Munk Lorentzen ZBC Anlægsgartnerfirmaet Kirkegaard A/S
Sebastian Barslund Madsen Kold College ANLÆG & HAVE - din kreative have
Magnus Franch Hald Jordbrugets UddannelsesCenter Vejle Anlægsteknik
Lukas Elmelund Olsen  Kold College RT Rude - Have og anlæg
Nicklas Wernebo Ladegaard Roskilde Tekniske Skole CG Jensen 
Toki Birk Andersen  Roskilde Tekniske Skole CC Vækst ApS

Anlægsstruktør

   
Alexander Koudal Suhr Learnmark Horsens Entreprenør Jørgen Suhr ApS
Sebastian Ahrendt Skovbjerg  ZBC CG Jensen
Andreas Bing Poulsen ZBC TM Entreprenør ApS
Anders Pasgaard Fihl Mercantec Tanderups Entreprenørfirma ApS
Jeppe Riis Madsen Mercantec TM Entreprenørfirma ApS
Tobias Bach Rasmussen Learnmark Horsens Entreprenørfirma Steen Hansen ApS

Brolægger

   
Mathias Martin Trust Thorlacius NEXT Uddannelse København P.P. brolægning 
Magnus Holtevang Sandberg NEXT Uddannelse København BrolæggerTeamet Aps
Marcus Hagsten Gammelgaard Jensen Learnmark Horsens Svend Erik Lind A/S
Martin Andersen Learnmark Horsens Ribe Brolægning 
Victor Holger Juhl Poulsen AARHUS TECH Danjord A/S
Andreas Bang Hellesøe  AARHUS TECH Brolæggeren

Bygningsstruktør

   
Niclas Friis Knudsen AMU Nordjylland HME A/S Byg og Entreprenør
Christian Seager Jensen AMU Nordjylland M. Thomsen Støtt A/S
Noah Makwarth Sørensen  Roskilde Tekniske Skole NCC  Danmark A/S
Tue Buhl Larsen EUC Sjælland Arkil A/S
Alex Overby AARHUS TECH Per Aarsleff A/S
August Friis Mathiasen  NEXT Uddannelse København Øens Murerfirma A/S
Anders Stevns Jacobsen NEXT Uddannelse København CG Jensen
William Thomas Roll Schultz AARHUS TECH Rasmus Jakobsen A/S

Murer (flisemurer)

   
Sofie Sørensen EUC Nord Murerfirmaet Vilsen
Markus Silles Jensen Rybners Murermester Rasmussen APS
Benjamin Bøge Weincke Klitgaard  U/NORD Madsen & Kastberg Byg A/S
Patrick Dahl Gråbæk Tradium Jorton A/S
Viktor Aaskov Nielsen  EUC Nordvestsjælland Murermester Viktor Aaskov
Kristian Bak Hansen EUC Nord Hæstrup Murerforretning 

Glarmester

   
Oliver Svane Gøth EUC Nordvestsjælland Glarmestrene Stig og Jesper ApS
Carl-Emil Koch Søndergaard EUC Nordvestsjælland F. Weien Svendsen A/S
Bjarne Joensen EUC Nordvestsjælland Multiglas A/S
Nikolaj Nørgaard Kristensen EUC Nordvestsjælland Gjerulff Tømrer og Glarmester a/s

Gulvlægger

   
Viktor Kloster Andersen Mercantec Steca Gulve
Mikkel Radich Olsen Mercantec Farvemessen Drift ApS
Lucas Honore Askjær Mercantec BT Gulve Fredericia
Kasper Wennemoes Andersen Mercantec Skjern Gulve ApS
Lykke Ledet Jeppesen Mercantec Garant
Oliver Buur Schmidt Mercantec TC Gulve og Gardiner

Murer (bygning)

   
Jonas Scwartzback Kroman  EUC Sjælland Sandholt & Pedersen 
Julius Mondrup Brøgger Tradium Murerfirma Morten Brøgger Aps
Jens Lunding Nielsen EUC Syd Løjt Murerforretning Aps
Tobias Ringberg Andreasen  EUC Nord Jorton A/S
Emma Nielsen U/NORD Murermester J. Ole Pedersen A/S

Tagdækker

   
Jeremiah Castillo EUC Nordvestsjælland Byens Tagdækker og Tømrer
Kasper Kristian Pedersen Learnmark Horsens STS Støvring A/S
Lukas Rask Nygaard Learnmark Horsens KN Tagdækning
Christian Bangsgaard EUC Nordvestsjælland Byens Tagdækker og Tømrer

Teknisk isolatør

   
Niklas Schumacher AMU SYD Haunstrup Isolering
Petcharat Kanjanasathit AMU SYD Persolit Entreprenørfirma A/S
Alex Adam Næsby Hansen AMU SYD NORISOL A/S

Tækkemand

   
Klaus Ryttergaard Nielsen Den Jyske Haandværkerskole Tækkepartner aps
Magnus Thorup Den Jyske Haandværkerskole Sydfynsk Håndværk A/S
Benjamin Gerberg Sell Den Jyske Haandværkerskole Tækkemand Martin Busk

Tømrer

   
Kristoffer Kruse Svendsen Tradium PN Tømrer & Byggefirma A/S
Lars Corneliussen CELF Kihls Byggefirma
Oliver Højbjerg Håland Jeppesen EUC Nord JHJ Byg
Toke Hesselberg HANSENBERG Bo Plan Aps
Andreas Sparre Højsted NEXT Uddannelse København NEXT Uddannelse København