Lokale uddannelsesudvalg (LUU)

Se følgende
afsnit

De lokale uddannelsesudvalg nedsættes af skolerne. Det faglige udvalg udpeger lige mange arbejdsgivere og arbejdstagere fra det lokale erhvervsliv efter indstilling fra 3F og DI Byggeri. Fra skolerne deltager repræsentanter fra ledelsen, lærerne og lærlingene.
  • I samråd med skolen at fastlægge den lokale undervisningsplan.
  • I samråd med skolen at sikre udbuddet af uddannelsens valgfri uddannelsesspecifikke fag og eventuelle valgfag.
  • Deltage i planlægning og afslutning af svendeprøverne.
  • Udpege skuemestre
  • Medvirke i skolens tilrettelæggelse af skoleoplæring.
  • Samarbejde med skolen om indsats og udbud af efteruddannelseskurser i lokalområdet.
  • Rådgive det faglige udvalg i godkendelsen af lokale oplæringsvirksomheder.
  • Medvirke til at opklare og forlige tvistigheder mellem lærling og oplæringsvirksomhed.
  • Arbejde med at skaffe de nødvendige lærepladser i lokalområdet.
  • Medvirke til, at oplæringen følger de mål og rammer, som er beskrevet i bekendtgørelsen og uddannelsesordningen for den enkelte uddannelse.
  • I øvrigt rådgive og formidle samarbejde imellem skole og det lokale erhvervsliv.

Her kan du finde forslag til temaer, som LUU bør behandle i løbet af et års møder.

Se webmanualen til de Lokale Uddannelsesudvalg.

De lokale repræsentanter udpeges af Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen efter indstilling fra DI Byggeri og Fagligt Fælles Forbund.

Uddannelsesudvalget er paritetisk sammensat med to repræsentanter fra hver side. Dog består det lokale uddannelsesudvalg i København af tre repræsentanter fra hver side, grundet den store arbejdsmængde i området.

Som tilforordnede deltager en repræsentant for skolens ledelse, en repræsentant for lærerne og en repræsentant for lærlingene. Skolen har sekretærfunktionen i udvalget. Typisk er der flere Lokale Uddannelsesudvalg på samme skole for forskellige uddannelser og specialer.

Udpegningen af medlemmerne til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Valgperioden er 4 år. Valgperioden gælder fra den 1. april det følgende år. Genvalg kan finde sted.

Organisationerne i Det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i de lokale uddannelsesudvalgs arbejde.

De udpegede medlemmer skal som hovedregel være uddannede inden for det faglige speciale, som de repræsenterer, og fortrinsvis være beskæftigede inden for skolens lokalområde. Arbejdsgiverrepræsentanterne skal udvælges blandt virksomheder, der er godkendt til oplæring i faget.

For arbejdsgiverrepræsentanter er kravet, at repræsentanter har været beskæftiget i faget i mere end 5 år.

Kommunikationen mellem Det faglige udvalg og det lokale uddannelsesudvalg foregår via formand og næstformand. Ansvaret for orientering af øvrige medlemmer påhviler formanden. Det samme gælder tilbagemelding til Det faglige udvalg.

Uddannelsesudvalget aftaler selv deres arbejdsmetoder og -fordeling samt forretningsorden.

Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen har lokale uddannelsesudvalg på alle erhvervsskoler, der udbyder uddannelsens specialer.

Se repræsentanterne i de lokale uddannelsesudvalg for specialet her:

4. AMU Nordjylland

  • Dansk Industri

  • Formand

    Dansk Industri ikke udpeget

    Tlf.

  • Peter Helge Ehlern

    A/S Trigon
    Toftegaardsvej 32 A
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 98 42 66 77 / 21 61 84 90

    pe@trigon.dk

  • Henning Østergaard Jørgensen

    Råsigvej 86
    9981 Jerup

    Tlf. 98 48 01 51 / 20 30 21 22

    henning.ostergaard@mail.tele.dk

  • Johnny Kristensen

    Lars Pedersen & Søn A/S

    Veggerbyvej 33

    9541 Suldrup

    Tlf. 2325 4445

    johnny@lpsbyg.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Vagn Ole Petersen

    3F Aalborg
    Hadsundvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 70 30 08 58 / 20 10 72 05

    ole.petersen@3f.dk

  • Steen Stidsborg

    3F Frederikshavn
    Skippergade 24
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 30 20 46 63

    steen.stidsborg@3f.dk

  • Christian Møller Nielsen

    Marinus Rørbyes Vej 10

    9000 Aalborg

    Tlf. 5053 8779

    christian@cmnielsen.dk

  • Kasper Juhl Lindkvist Jensen

    3F Aalborg

    Hadsundvej 184

    9000 Aalborg

    Tlf. 2074 8459

    kasper.jensen@3f.dk

Til kortet

8. Mercantec

  • Dansk Industri

  • Formand

    Dansk Industri ikke udpeget

    Tlf.

  • Lars Eriksen

    Arkil Anlæg A/S
    Hvidemøllevej 7
    8900 Randers

    Tlf.

    le@arkil.dk

  • Erik Yde Larsen


    Vils Entreprenørforretning
    Nørre Allé 2
    7980 Vils

    Tlf.

    vilse@image.dk

  • Brian Slot Nielsen

    Ib G. Jensen A/S
    Fårevej 88
    7650 Bøvlingbjerg

    Tlf.

    Brian@ib-g-jensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Anders Carlsen

    3F Viborg
    Gothersgade 45
    8800 Viborg

    Tlf. 88 92 62 16

    anders.carlsen@3f.dk

  • Vagn Korshøj

    3F Ringkøbing Skjern
    Trykkerivej 8
    6900 Skjern

    Tlf. 70 30 08 76 / 88 92 54 20

    vagn.korshoej@3f.dk

  • Jan Ramsgaard

    3F Holstebro
    Tujavej 20
    Mejdal
    7500 Holstebro

    Tlf. 88 92 43 10

    jan.ramsgaard@3f.dk

  • Lars Lund Kluw

    3F Skiveegnen

    Tlf. 2835 5386

    lars.kluw@3f.dk

Til kortet

12. Herningsholm Erhvervsskole

  • Dansk Industri

  • Fagligt Fælles Forbund

Til kortet

13. Aarhus Tech

  • Dansk Industri

  • Formand

    Christian Egemose

    NCC Danmark A/S Byg
    Rymarken 2
    8210 Århus V

    Tlf. 39 10 39 10 / 24 88 77 86

    cie@ncc.dk

  • Peter Nyby Christensen

    DanJord A/S
    Viengevej 8
    8240 Risskov

    Tlf. 86 21 26 55 / 24 27 23 02

    peter@danjord.dk

  • Morten Garde

    Per Aarsleff A/S

    Tlf. 5121 9544

    mgg@aarsleff.com

  • Rene Behnsen

    A. Enggaard A/S

    Tlf. 2647 0568

    rene.b@enggaard.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

Til kortet

14. Learnmark Horsens

  • Dansk Industri

  • Formand

    Paw Nielsen

    Aarsleff Rail A/S
    Hasselager Allé 5
    8260 Viby J

    Tlf. 3043 7710

    pawn@aarsleffrail.com

  • Michael Haugaard

    Sallingelunde Brolægning
    Møllergydevej 6
    Sallinge
    5750 Ringe

    Tlf. 5151 2245

    haugaard@midtfyn.net

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Peter Ymer Nielsen

    3F Horsens & Omegn

    Havnen 13

    8700 Horsens

    Tlf. 7030 0906 / 2964 5916

    peter.ymer.nielsen@3f.dk

  • Kevin Lasse Taaning Laursen

    Svend Erik Lind A/S

    Reballevej 6

    8700 Horsens

    Tlf. 5217 2137

    kevinintet@gmail.com

Til kortet

18. AMU Vest

  • Dansk Industri

  • Formand

    Carsten Grumsen

    Arkil A/S - Stürup
    Måde Industrivej 17

    Tlf. 76 10 44 00 / 26 88 78 08

    cgr@arkil.dk

  • Jan Christensen

    Jysk Kloak Entreprise

    Sønderbyvej 11

    6731 Tjæreborg

    Tlf. 4051 6894 / 2268 0342

    info@jyskkloak-entreprise.dk

  • Allan Søndergaard

    Chr. Brinck og Søn

    Brolæggervej 20

    6710 Esbjerg V

    Tlf. 7515 2177

    as@chrbrinck.dk

Til kortet

21. EUC Syd Sønderborg

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Torben Strandby Andersen

    Arkil A/S
    Rønsdam 9
    Ragebøl
    6400 Sønderborg

    Tlf. 74 48 80 00 / 2373 4569

    tsa@arkil.dk

  • Jesper Chrestensen

    Otto Chrestensen A/S
    Stenbæksvej 16
    Arnum
    6510 Gram

    Tlf. 74 82 64 90

    jec@ottochrestensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Bjarne Jensen

    3F Vojens
    Allégade 33-37
    6500 Vojens

    Tlf. 40 87 47 99

    b_jensen@3f.dk

  • Hans Christian Neumann

    3F Åbenrå
    H.P. Hanssensgade 21,1
    6200 Åbenrå

    Tlf. 88 92 58 49

    hans.christian.neumann@3f.dk

  • Kim Bonde

    Holtevej 14
    6630 Rødding

    Tlf. 74 85 06 81

    kimbonde@godmail.dk

Til kortet

22. AMU Fyn

  • Dansk Industri

  • Formand

    Lars Tholstrup

    Hansson & Knudsen A/S
    Cikorievej 5
    5220 Odense SØ

    Tlf. 66 12 08 10 / 29 69 74 48

    lt@hansson-knudsen.dk

  • Palle Johansen

    Assens Murer- & Entreprenørforretning A/S

    Gl. Torøhusevej 30-32

    5610 Assens

    Tlf. 6471 1609/2127 6999

    p@llejohansen.dk

  • Thomas Henriksen

    Per Aarsleff A/S

    Tlf.

    thh@aarsleff.com

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Lars Kruse Gregersen

    Bygningsarbejdernes fagforening

    Lumbyvej 11A, 2. th.

    5000 Odense C

    Tlf. 8892 2362

    lars.gregersen@3f.dk

  • Morten Joachim Nielsen

    Torpenvej 30
    5900 Rundkøbing

    Tlf. 51 53 93 23

    gitteogmorten@email.dk

  • Allan Hansen

    Bygningsarbejdernes fagforening

    Lumbyvej 11A, 2. th.

    5000 Odense C

    Tlf. 7030 0814/6013 0104

    allan.hansen@3f.dk

Til kortet

25. Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Rene Schafroth

    NCC Construction Danmark A/S

    Tobaksvejen 2B

    2860 Søborg

     

    Tlf. 4170 4871

    rensch@ncc.dk

  • Lars Kildegård Jensen

    Entreprenør Morten C. Henriksen

    Tlf. 5946 4720

    lkj@emch.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Theis Broberg Olsen

    3F Kalundborg
    Nytorv 8, 1. 1
    4400 Kalundborg

    Tlf. 88 92 52 53/28 35 19 90

    theis.olsen@3f.dk

  • Mads Schamaitat Nielsen

    3F Holbæk-Odsherred

    Spånnebæk 10

    4300 Holbæk

    Tlf. 7030 0914 / 2616 2129

    mads.nielsen@3f.dk

Til kortet

26. Roskilde Tekniske Skole

  • Dansk Industri

  • Formand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Næstformand

    Ikke udpeget

    Tlf.

  • Michael Pihl Madsen

    NCC Danmark A/S

    Tobaksvejen 2A

    2860 Søborg

    Tlf. 2488 7695/3910 3910

    michma@ncc.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Jonas Benjamin Hansen

    3F Roskildeegnen

    Holbækvej 106 B, 1.

    4000 Roskilde

    Tlf. 8892 4586

    jonas.hansen@3f.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

Til kortet

27. ZBC – Selandia

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Kasper Wittendorff Pedersen

    KW Betonteknik A/S
    Rugvænget 3
    4200 Slagelse

    Tlf. 3888 0012/2948 3275

    kw@kw-betonteknik.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Theis Dorrien Grønbech

    Søborg Hovedgade 30, 1. tv.

    2870 Dyssegård

    Tlf. 2787 1115

    theis.gronbech@3f.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

Til kortet

29. EUC Sjælland – Næstved

  • Dansk Industri

  • Formand

    Steen Toftebjerg

    Profilbuen 2
    4700 Næstved

    Tlf. 5572 7521 / 4014 7565

    st@hansen-andersen.dk

  • Johnny Villadsen

    CG Jensen A/S
    Fabriksparken 37
    2600 Glostrup

    Tlf. 4344 6800 / 2774 4233

    jvi@cgjensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Knud Erik Meier Clausen

    Holsted Park 29
    4700 Næstved

    Tlf. 29 68 53 42

    knud.clausen@3f.dk

  • Alexander Juhlin Jensen

    Valmosevej 4

    4700 Næstved

    Tlf. 2459 6395

    alexanderjj@live.dk

Til kortet

30. CELF

  • Dansk Industri

  • Formand

    Peter Hein Svendsen

    Arkil A/S - Civil Works
    Industrivangen 1
    4700 Næstved

    Tlf. 55 54 64 50 / 41 87 05 29

    psv@arkil.dk

  • Peter Jensen

    P. J. Entreprise
    Nørre Boulevard 96
    4800 Nykøbing F

    Tlf. 2015 9516

    kontakt@p-j-entreprise.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Finn Jensen

    3F Guldborgsund
    Herningvej 19
    4800 Nykøbing F.

    Tlf. 8892 4720 / 3031 0846

    finn.jensen@3f.dk

  • Niels Rasmus Rønskov

    Tlf. 4160 1994

    rasmusronskov@gmail.com

Til kortet

32. Next – Uddannelse København - Glostrup

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Samanda Brændholt Larsen

    3F/OK Nygaard

    Tlf. 2153 4109

    samanda.larsen@gmail.com

  • Jannik Juul Nielsen

    Skolebakken 7

    4200 Slagelse

    Tlf. 26 17 22 01

    jannik.nielsen@3f.dk

  • Jesper Weihe

    Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening
    Trekronergade 26
    2500 Valby

    Tlf. 70 30 08 26 / 88 92 26 66

    jesper.weihe@3f.dk

Til kortet