Lokale uddannelsesudvalg (LUU)

Se følgende
afsnit

De lokale uddannelsesudvalg nedsættes af skolerne. Det faglige udvalg udpeger lige mange arbejdsgivere og arbejdstagere fra det lokale erhvervsliv efter indstilling fra 3F og Dansk Byggeri. Fra skolerne deltager repræsentanter fra ledelsen, lærerne og eleverne.

Udpegningen af medlemmerne til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Organisationerne bag det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i udvalgets arbejde.

Skolen har sekretærfunktionen i udvalget.

Typisk er der flere lokale uddannelsesudvalg på samme skole for forskellige uddannelser og specialer.

 De lokale uddannelsesudvalg har blandt andet til opgave at:

  • Rådgive og formidle samarbejde imellem skole og det lokale erhvervsliv.
  • Medvirke til, at praktikuddannelsen følger de mål og rammer, som er beskrevet i bekendtgørelsen og uddannelsesordningen for den enkelte uddannelse.
  • I samråd med skolen at fastlægge undervisningsplanen for uddannelsen på skolen.
  • I samråd med skolen at sikre udbuddet af uddannelsens valgfri uddannelsesspecifikke fag og eventuelle valgfag.
  • Rådgive det faglige udvalg i godkendelsen af lokale praktikvirksomheder.
  • Medvirke til at opklare og forlige en uoverensstemmelse mellem elev og praktikvirksomhed.
  • Deltage i afholdelsen af svendeprøverne.
  • Inddrages i skolens tilrettelæggelse af skolens praktikcenter.
  • Kvalitetssikring af elevernes uddannelse på skole, i praktikvirksomheder og i skolepraktikken.
  • Arbejde med at skaffe de nødvendige praktikpladser i lokalområdet.
  • Samarbejde om skolens indsats og udbud af efteruddannelseskurser i lokalområdet.

De lokale repræsentanter udpeges af Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen efter indstilling fra Dansk Byggeri og Fagligt Fælles Forbund. Uddannelsesudvalget er paritetisk sammensat med 2 repræsentanter fra hver side. Dog består det lokale uddannelsesudvalg i København af 3 repræsentanter fra hver side, grundet den store arbejdsmængde i området.

Fra skolerne deltager 1 repræsentant for skolens ledelse, 1 repræsentant for lærerne og 1 repræsentant for eleverne. Skolen har sekretærfunktionen i udvalget.

Udpegningen af repræsentanter til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Valgperioden er 4 år. Valgperioden gælder fra den 1. april det pågældende år. Genvalg kan finde sted. Ingen kan fortsætte efter det fyldte 67. år som uddannelsesudvalgsmedlem.

Organisationerne i Det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i de lokale uddannelsesudvalgs arbejde.

De udpegede repræsentanter skal som hovedregel være uddannet inden for det faglige speciale, som de repræsenterer, og fortrinsvis være beskæftiget inden for skolens lokalområde. Arbejdsgiverrepræsentanterne skal udvælges blandt virksomheder, der er godkendt til oplæring i faget.

For arbejdsgiverrepræsentanter er kravet, at repræsentanter har været beskæftiget i faget i mere end 5 år.

Kommunikationen mellem Det faglige udvalg og det lokale uddannelsesudvalg foregår via formand og næstformand. Ansvaret for orientering af øvrige medlemmer påhviler formanden. Det samme gælder tilbagemelding til Det faglige udvalg.

Uddannelsesudvalget aftaler selv deres arbejdsmetoder og -fordeling samt forretningsorden.

Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen har lokale uddannelsesudvalg på alle erhvervsskoler, der udbyder uddannelsens specialer.

Se repræsentanterne i de lokale uddannelsesudvalg for specialet her:

4. AMU Nordjylland

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Michael Jørgensen

    NCO Byg Aars A/S
    Vestvej 5
    9600 Aars

    Tlf. 98 62 24 55 / 21 24 34 55

    michael@ncogruppen.dk

  • Henning Østergaard Jørgensen

    Råsigvej 86
    9981 Jerup

    Tlf. 98 48 01 51 / 20 30 21 22

    henning.ostergaard@mail.tele.dk

  • Peter Helge Ehlern

    A/S Trigon
    Toftegaardsvej 32 A
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 98 42 66 77 / 21 61 84 90

    pe@trigon.dk

  • Leif Birkbak

    A. Enggaard
    Marathonvej 5
    9230 Svenstrup J.

    Tlf. 98 38 18 88 / 20 24 83 15

    leif.b@enggaard.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Vagn Ole Petersen


    3F Aalborg
    Hadsundvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 70 30 08 58 / 20 10 72 05

    ole.petersen@3f.dk

  • Erik Gaardbo

    Sdr. Vråvej 166
    9760 Vrå

    Tlf. 51 38 13 57

    erik@gaardbo.com

  • Laurits S. Christensen

    3F Aalborg
    Hadsundvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 70 30 08 58 / 21 23 83 28

    laurits.christensen@3f.dk

Til kortet

8. Mercantec

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Per Yding Sørensen

    Yding A/S
    Morsøvej 7
    8800 Viborg

    Tlf.

    pys@yding-as.dk

  • Erik Yde Larsen


    Vils Entreprenørforretning
    Nørre Allé 2
    7980 Vils

    Tlf.

    vilse@image.dk

  • Lars Eriksen

    Arkil Anlæg A/S
    Hvidemøllevej 7
    8900 Randers

    Tlf.

    le@arkil.dk

  • Brian Slot Nielsen

    Ib G. Jensen A/S
    Fårevej 88
    7650 Bøvlingbjerg

    Tlf.

    Brian@ib-g-jensen.dk

  • Jørgen Bjerre Nickelsen

    Nickelsen Holding A/S
    Karstoftevej 12
    7330 Brande

    Tlf.

    jbeton@godmail.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Anders Carlsen

    3F Viborg
    Gothersgade 45
    8800 Viborg

    Tlf. 88 92 62 16

    anders.carlsen@3f.dk

  • Arne Mogensen

    3F Midtjylland
    Vestergade 27
    7400 Herning

    Tlf. 70 30 08 68

    arne.mogensen@3f.dk

  • Vagn Korshøj

    3F Ringkøbing Skjern
    Trykkerivej 8
    6900 Skjern

    Tlf. 70 30 08 76 / 88 92 54 20

    vagn.korshoej@3f.dk

  • Jan Ramsgaard

    3F Holstebro
    Tujavej 20
    Mejdal
    7500 Holstebro

    Tlf. 88 92 43 10

    jan.ramsgaard@3f.dk

Til kortet

13. Aarhus Tech

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Christian Egemose

    NCC Danmark A/S Byg
    Rymarken 2
    8210 Århus V

    Tlf. 39 10 39 10 / 24 88 77 86

    cie@ncc.dk

  • Allan Nielsen

    Per Aarsleff A/S
    Lokesvej 15
    8230 Åbyhøj

    Tlf. 87 44 22 22

    ani@aarsleff.com

  • Gert Johnsen

    Murerfirma Rasmus Jakobsen A/S
    Energivej 20
    8500 Grenaa

    Tlf. 86 48 34 00 / 24 49 33 08

    gert@rjakobsen.dk

  • Per Bjerregaard Jepsen

    Dansk Byggeri
    Agerbækvej 17
    8240 Risskov

    Tlf. 72 16 02 50

    pbj@danskbyggeri.dk

  • Peter Nyby Christensen

    DanJord A/S
    Viengevej 8
    8240 Risskov

    Tlf. 86 21 26 55 / 24 27 23 02

    peter@danjord.dk

  • Jan Würtz Knudsen

    A. Enggaard A/S
    Egsagervej 16
    8230 Aabyhøj

    Tlf. 86 20 33 80 / 61 63 83 97

    jan.k@enggaard.dk

Til kortet

14. Learnmark Horsens

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Hermann Hockerup

    Symfonialle 14
    8700 Horsens

    Tlf. 75 64 44 19

    kontor@hermanhockerup.dk

  • Jannik B. Lund

    Arkil A/S
    Jernet 4E
    6000 Kolding

    Tlf. 75 53 99 99 / 23 73 45 72

    jbl@arkil.dk

  • Cyril Kristensen

    Entreprenørfirmaet Østergaard A/S
    Sverigesvej 4
    7100 Vejle

    Tlf. 75 82 34 55 / 40 18 39 77

    ck@oestergaardas.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Niels Celander

    3F Horsens og Omegn
    Robert Holmsvej 1
    8700 Horsens

    Tlf. 88 92 54 41 / 40 21 99 33

    niels.celander@3f.dk

  • Henrik Due Christensen

    Oensvej 88
    8700 Horsens

    Tlf. 75 65 25 52

    hdc@horsens.dk

  • Henrik Sørensen

    Dalgade 15
    7100 Vejle

    Tlf. 24 86 89 56 / 26 18 21 17

    rumme@live.dk

Til kortet

18. AMU Vest

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Carsten Grumsen

    Arkil A/S - Stürup
    Måde Industrivej 17

    Tlf. 76 10 44 00 / 26 88 78 08

    cgr@arkil.dk

  • Jan Christensen

    Jysk Kloak Entreprise

    Sønderbyvej 11

    6731 Tjæreborg

    Tlf. 4051 6894 / 2268 0342

    info@jyskkloak-entreprise.dk

  • Allan Søndergaard

    Chr. Brinck og Søn

    Brolæggervej 20

    6710 Esbjerg V

    Tlf. 7515 2177

    allan@chrbrinck.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Johnny Blicher

    Fredensgade 1

    6705 Esbjerg Ø

    Tlf. 8892 6991

    Johnny.blicher@3f.dk

  • Charlie S. Madsen

    3F Kongeåen
    Mindevej 10
    6600 Vejen

    Tlf.

    charlie.madsen@3f.dk

  • Niels Holger Vilhelmsen

    Rankenbjergvej 4

    6623 Vorbasse

    Tlf. 2280 4893

    nhv@outlook.dk

Til kortet

21. EUC Syd Sønderborg

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Torben Strandby Andersen

    Arkil A/S
    Rønsdam 9
    Ragebøl
    6400 Sønderborg

    Tlf. 74 48 80 00

    tsa@arkil.dk

  • Jesper Chrestensen

    Otto Chrestensen A/S
    Stenbæksvej 16
    Arnum
    6510 Gram

    Tlf. 74 82 64 90

    jec@ottochrestensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Bjarne Jensen

    3F Vojens
    Allégade 33-37
    6500 Vojens

    Tlf. 40 87 47 99

    b_jensen@3f.dk

  • Hans Christian Neumann

    3F Åbenrå
    H.P. Hanssensgade 21,1
    6200 Åbenrå

    Tlf. 88 92 58 49

    hans.christian.neumann@3f.dk

  • Kim Bonde

    Holtevej 14
    6630 Rødding

    Tlf. 74 85 06 81

    kimbonde@ofir.dk

Til kortet

22. AMU Fyn

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Lars Tholstrup

    Hansson & Knudsen A/S
    Cikorievej 5
    5220 Odense SØ

    Tlf. 66 12 08 10 / 29 69 74 48

    lt@hansson-knudsen.dk

  • Per Stokholm

    Frede Hansen & Co A/S
    Chr. Lehns Vænge 38
    5270 Odense N

    Tlf. 65 97 84 95 / 20 16 10 12

    perstokholm@gmail.com

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Per Hansen

    Bygningsarbejdernes fagforening
    Lumbyvej 11A, 2. th.
    5000 Odense C

    Tlf. 88 92 23 64 / 60 13 01 04

    per.h@3f.dk

  • Bjarne Elnegaard

    3F Sydfyn
    Østre Havnevej 23
    5700 Svendborg

    Tlf. 88 92 25 04 / 24 27 35 62

    bjarne.elnegaard@3f.dk

Til kortet

25. EUC Nordvestsjælland

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Verner Dehn

    3F Holbæk-Odsherred
    Spånnebæk 10
    4300 Holbæk

    Tlf. 70 30 09 14

    verner.dehn@3f.dk

  • Theis Broberg Olsen

    3F Kalundborg
    Nytorv 8, 1. 1
    4400 Kalundborg

    Tlf. 88 92 52 53/25 35 19 90

    theis.olsen@3f.dk

Til kortet

26. Roskilde Tekniske Skole

  • Dansk Byggeri

  • Formand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Martin Kruse

    formand

    3F Roskildeegnen

    Holbækvej 106 B, 1.

    4000 Roskilde

    Tlf. 70 30 08 78

    martin.kruse@3f.dk

  • Lars Adler Høstner

    Hyllingeparken 15 B

    4070 Kirke Hyllinge

    Tlf. 51 44 27 93

    larsadler83@gmail.com

Til kortet

27. ZBC – Selandia

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Posten er vakant

    Tlf.

  • Jannik Nielsen

    Skolebakken 7

    4200 Slagelse

    Tlf. 26 17 22 01

    jannik84nielsen@gmail.com

  • Rune Brogaard Nellemann Hansen

    3F Slagelse

    Rugvænget 28

    4200 Slagelse

    Tlf. 40 20 69 70

    rune.hansen@3f.dk

Til kortet

29. EUC Sjælland - Næstved

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Steen Toftebjerg

    Profilbuen 2
    4700 Næstved

    Tlf. 55 72 75 21

    st@hansen-andersen.dk

  • Johnny Villadsen

    CG Jensen A/S
    Fabriksparken 37
    2600 Glostrup

    Tlf. 4344 6800 / 2774 4233

    jvi@cgjensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Tommy Jensen

    3F Midt & Østsjælland
    Vibevej 12
    4100 Ringsted

    Tlf. 40 11 44 76

    tommy.jensen@3f.dk

  • Tommy Eriksen

    3F Næstved
    Holsted Park 29
    4700 Næstved

    Tlf. 88 92 48 17

    tommy.eriksen@3f.dk

Til kortet

30. CELF

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Peter Hein Svendsen

    Arkil A/S - Civil Works
    Industrivangen 1
    4700 Næstved

    Tlf. 55 54 64 50 / 41 87 05 29

    psv@arkil.dk

  • Claus Prier

    H. & K. Petersen Entreprenører A/S
    Præstehøjen 12
    4872 Idestrup

    Tlf. 54 14 81 52 / 25 45 81 52

    info@hkpetersen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

Til kortet

32. Next - Uddannelse København - Glostrup

  • Dansk Byggeri

  • Næstformand

    Kurt Eg

    G. Tscherning
    Guldalderen 32,
    Fløng,
    2440 Hedehusene

    Tlf. 53 36 61 20

    kurt@tscherning.dk

  • Dennis Thun

    D. T. Brolægning
    Sct. Clemensvej 29
    4760 Vordingborg

    Tlf. 60 73 67 97

    mail@dt-bro.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Jesper Weihe

    Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening
    Trekronergade 26
    2500 Valby

    Tlf. 70 30 08 26 / 88 92 26 66

    jesper.weihe@3f.dk

  • Allan Henriksen

    Valhøjs Alle 127C
    2610 Rødovre

    Tlf. 22 27 93 96

    allansejr@hotmail.com

  • Jimmi Nielsen

    Asylgade 9C, 1. th.
    2800 Lyngby

    Tlf. 26 20 73 72

    jimmibro@webspeed.dk

Til kortet