Lokale uddannelsesudvalg (LUU)

Se følgende
afsnit

De lokale uddannelsesudvalg nedsættes af skolerne. Det faglige udvalg udpeger lige mange arbejdsgivere og arbejdstagere fra det lokale erhvervsliv efter indstilling fra 3F og Dansk Byggeri. Fra skolerne deltager repræsentanter fra ledelsen, lærerne og eleverne.

De lokale uddannelsesudvalg har forskellige opgaver i forhold til skolen, det faglige udvalg og praktikvirksomhederne:

  • I samråd med skolen at fastlægge den lokale undervisningsplan.
  • I samråd med skolen at sikre udbuddet af uddannelsens valgfri uddannelsesspecifikke fag og eventuelle valgfag.
  • Deltage i planlægning og afslutning af svendeprøverne.
  • Udpege skuemestre
  • Medvirke i skolens tilrettelæggelse af skolepraktik.
  • Samarbejde med skolen om indsats og udbud af efteruddannelseskurser i lokalområdet.
  • Rådgive det faglige udvalg i godkendelsen af lokale praktikvirksomheder.
  • Medvirke til at opklare og forlige tvistigheder mellem elev og praktikvirksomhed.
  • Arbejde med at skaffe de nødvendige praktikpladser i lokalområdet.
  • Medvirke til, at praktikuddannelsen følger de mål og rammer, som er beskrevet i bekendtgørelsen og uddannelsesordningen for den enkelte uddannelse.
  • I øvrigt rådgive og formidle samarbejde imellem skole og det lokale erhvervsliv.

Her kan du finde forslag til temaer, som LUU bør behandle i løbet af et års møder.

Se webmanualen til de Lokale Uddannelsesudvalg.

De lokale repræsentanter udpeges af Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen efter indstilling fra DI Dansk Byggeri og Fagligt Fælles Forbund.

Uddannelsesudvalget er paritetisk sammensat med to repræsentanter fra hver side. Dog består det lokale uddannelsesudvalg i København af tre repræsentanter fra hver side, grundet den store arbejdsmængde i området.

Som tilforordnede deltager en repræsentant for skolens ledelse, en repræsentant for lærerne og en repræsentant for eleverne. Skolen har sekretærfunktionen i udvalget. Typisk er der flere Lokale Uddannelsesudvalg på samme skole for forskellige uddannelser og specialer.

Udpegningen af medlemmerne til uddannelsesudvalgene følger kommunalvalgene. Valgperioden er 4 år. Valgperioden gælder fra den 1. april det følgende år. Genvalg kan finde sted.

Organisationerne i Det faglige udvalg fastsætter regler for afholdelse af egne repræsentanters udgifter i forbindelse med deltagelse i de lokale uddannelsesudvalgs arbejde.

De udpegede medlemmer skal som hovedregel være uddannet inden for det faglige speciale, som de repræsenterer, og fortrinsvis være beskæftiget inden for skolens lokalområde. Arbejdsgiverrepræsentanterne skal udvælges blandt virksomheder, der er godkendt til oplæring i faget.

For arbejdsgiverrepræsentanter er kravet, at repræsentanter har været beskæftiget i faget i mere end 5 år.

Kommunikationen mellem Det faglige udvalg og det lokale uddannelsesudvalg foregår via formand og næstformand. Ansvaret for orientering af øvrige medlemmer påhviler formanden. Det samme gælder tilbagemelding til Det faglige udvalg.

Uddannelsesudvalget aftaler selv deres arbejdsmetoder og -fordeling samt forretningsorden.

Det Faglige Fællesudvalg for Struktør-, Brolægger- og Tagdækkeruddannelsen har lokale uddannelsesudvalg på alle erhvervsskoler, der udbyder uddannelsens specialer.

Se repræsentanterne i de lokale uddannelsesudvalg for specialet her:

2. EUC Nordvest Center for Uddannelse og Erhverv

  • Dansk Industri

  • Formand

    Søren Denker

    Uhrbrandtsmindevej 9
    7752 Snedsted

    Tlf. 97 93 67 44

    s.denker@c.dk

  • Per Trans

    Per Trans ApS
    Østerbakken 28, Vils
    7980 Vils

    Tlf. 97767065 / 24278236

    tpt@privat.dk

Til kortet

4. AMU Nordjylland

  • Dansk Industri

  • Formand

    Christian Vinther

    Høvejen 101A

    9400 Nørresundby

    Tlf. 23 73 43 03

    christian.vinther@colas.dk

  • Peter Helge Ehlern

    A/S Trigon
    Toftegaardsvej 32 A
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 98 42 66 77 / 21 61 84 90

    pe@trigon.dk

  • Henning Østergaard Jørgensen

    Råsigvej 86
    9981 Jerup

    Tlf. 98 48 01 51 / 20 30 21 22

    henning.ostergaard@mail.tele.dk

  • Johnny Kristensen

    Lars Pedersen & Søn A/S

    Veggerbyvej 33

    9541 Suldrup

    Tlf. 2325 4445

    johnny@lpsbyg.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Vagn Ole Petersen

    3F Aalborg
    Hadsundvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 70 30 08 58 / 20 10 72 05

    ole.petersen@3f.dk

  • Henrik Nielsen

    3F Aalborg
    Hadsundsvej 184
    9000 Aalborg

    Tlf. 60 17 12 93

    henrik.nielsen@3f.dk

  • Steen Stidsborg

    3F Frederikshavn
    Skippergade 24
    9900 Frederikshavn

    Tlf. 30 20 46 63

    steen.stidsborg@3f.dk

  • Christian Møller Nielsen

    Marinus Rørbyes Vej 10

    9000 Aalborg

    Tlf. 5053 8779

    christian@cmnielsen.dk

Til kortet

6. Skive College

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Morten Stouby

    Violvej 103
    7800 Skive

    Tlf. Tlf. 97 52 04 40 / 28 73 27 32

    morten@stouby.dk

  • Jakob Kirkegaard

    Tømrermester Per Christensen A/S
    Hesthøjvej 9
    7870 Roslev

    Tlf. 97 57 12 33

    jakob_lk@hotmail.com

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Claus Christensen

    3F Skive
    Porshøjvej 58
    7800 Skive

    Tlf. 88 92 61 40

    claus.christensen@3f.dk

  • Niels Thomsen

    Frederiksdal Allé 13
    7800 Skive

    Tlf. 97 51 12 21

    niels@tbsas.dk

Til kortet

7. UCH – Uddannelsescenter Holstebro

  • Dansk Industri

  • Formand

    Karsten Bjerg

    Godthåbsvej 20
    Dybe
    7620 Lemvig

    Tlf. 97 89 53 10 / 20 44 20 56

    karsten@bjerg-dybe.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    René Høgholm Henriksen

    3F
    Tujavej 20
    7500 Holstebro

    Tlf. 88 92 43 11 / 23 30 70 75

    rene.henriksen@3f.dk

  • Niels Christian Knygsand Rønhøj

    Stabyvej 74

    6990 Ulfborg

    Tlf. 23 62 19 60

    knygsand@gmail.com

Til kortet

8. Mercantec

  • Dansk Industri

  • Formand

    Henrik Søgaard Kristensen

    HS Tømrer og Snedkerfirma ApS
    Randersvej 65
    8800 Viborg

    Tlf. 86 67 20 10

    hs@hs-byg.dk

  • Ole Jeppesen

    Andersen & Thybos Eftf. ApS
    Farvervej 21
    8800 Viborg

    Tlf. 86 61 04 37 / 40 18 04 37

    oj@aogt.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Thomas Skov Jakobsen

    Gl. Århusvej 446
    8800 Viborg

    Tlf. 52 39 79 12

    Thomas.Jakobsen@3f.dk

  • Kaj Cramer

    3F Midtjylland
    Birk Centerpark 4,
    7400 Herning

    Tlf. 70 30 08 68

    kaj.cramer@3f.dk

Til kortet

13. Aarhus Tech

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Peter Priess Nielsen

    Murermester Peter Nielsen
    Niels Foghs Vej 14
    8270 Højbjerg

    Tlf. 86 29 02 55

    peter@peternielsen.dk

  • Åge Jacobsen

    Åge Jacobsen, Århus ApS
    Åhusene 2, 9., lejl. 2
    8000 Aarhus

    Tlf. 40 38 13 55

    aage.jacobsen@mail.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Morten Rasmussen

    3F
    Sommervej 5
    8210 Århus V.

    Tlf. 51 29 90 63

    morten.rasmussen@3f.dk

  • Jan Carlsen

    3F
    Sommervej 5
    8210 Århus V

    Tlf. 70 30 09 46

    jan.carlsen@3f.dk

Til kortet

14. Learnmark Horsens

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Kent Sand

    Kent Sand Entreprise ApS
    Søborgvej 8, Glud
    7130 Juelsminde

    Tlf. 30 28 34 35

    kent@ks-e.dk

  • Martin Overgård Laursen

    Lin-Byg ApS
    Stourupvej 4, Glud
    7130 Juelsminde

    Tlf. 23 43 26 74 / 61 55 88 43

    martinlaursen@live.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Henrik Nordby Tode

    3F Horsens og Omegn
    Havnen 13
    8700 Horsens

    Tlf. 88 92 54 47 / 27 77 35 55

    henrik.tode@3f.dk

  • Søren Kjærgaard Lindstrøm

    Tømrerfirmaet Torntoft & Mortensen A/S
    Langballe 6
    8700 Horsens

    Tlf. 51 25 29 45

    sorenklindstrom@gmail.com

Til kortet

15. Syddansk Erhvervsskole – Vejle

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Henrik E. Jensen

    Byggefirmaet Ove Jensen A/S
    Rørhaven 3
    7100 Vejle

    Tlf. 75 83 33 55 / 20 47 83 55

    henrik@ovejensenas.dk

  • Martin B. Møller

    Tømrerfirmaet Mbm-Byg ApS
    Torvegade 25C
    7160 Tørring

    Tlf. 23480292

    martin@mbm-byg.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Per Nielsen

    3F Vejle
    Sjællandsgade 30
    7100 Vejle

    Tlf. 88 92 56 44

    per.nielsen@3f.dk

  • Mogens Ringive

    3F Vejle
    Sjællandsgade 30
    7100 Vejle

    Tlf. 88 92 56 43

    mogens.ringive@3f.dk

Til kortet

18. AMU Vest

  • Dansk Industri

  • Formand

    Carsten Grumsen

    Arkil A/S - Stürup
    Måde Industrivej 17

    Tlf. 76 10 44 00 / 26 88 78 08

    cgr@arkil.dk

  • Jan Christensen

    Jysk Kloak Entreprise

    Sønderbyvej 11

    6731 Tjæreborg

    Tlf. 4051 6894 / 2268 0342

    info@jyskkloak-entreprise.dk

  • Allan Søndergaard

    Chr. Brinck og Søn

    Brolæggervej 20

    6710 Esbjerg V

    Tlf. 7515 2177

    as@chrbrinck.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Johnny Blicher

    Fredensgade 1

    6705 Esbjerg Ø

    Tlf. 8892 6991

    Johnny.blicher@3f.dk

  • Charlie S. Madsen

    3F Kongeåen
    Mindevej 10
    6600 Vejen

    Tlf.

    charlie.madsen@3f.dk

  • Villy Nielsen

    3F Varde-Billund
    Kløvermarken 108
    7190 Billund

    Tlf. 8892 4011 / 4020 4255

    villy.nielsen@3f.dk

Til kortet

21. EUC Syd Sønderborg

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Bo Beck Jørgensen

    Tømrer- & Snedkerforretning Reinhold Jørgensen ApS
    Kløvervej 81
    6100 Haderslev

    Tlf. 74 52 38 16

    bbj@reinold.dk

  • Ole Gregersen

    Åge Grams Vej 4
    6500 Vojens

    Tlf. 40 45 13 18

    ole@ryongregersen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Tom Hartvig Nielsen

    3F-Åbenrå
    H. P. Hansensgade 21, 1.
    6200 Åbenrå

    Tlf. 88 92 88 78 / 21 42 85 52

    tom.nielsen@3f.dk

  • Carsten Jørgensen

    Strengvej 17,
    Møgeltønder
    6270 Tønder

    Tlf. 74 73 88 03

    carstenj@sport.dk

Til kortet

23. Svendborg Erhvervsskole & Gymnasier

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Bjarne Andersen

    Vængevej 9
    5772 Kværndrup

    Tlf. 62 27 13 30

    andersen-vest@mail.tele.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Michael Strøe Lind

    3F Fyn
    Lumbyvej 11 A, 2. th.
    5000 Odense C

    Tlf. 27 77 35 98

    michael.lind@3f.dk

  • Bruno Kania

    3F Fyn
    Lumbyvej 11 A
    5000 Odense C

    Tlf. 20 45 51 48

    Bruno.kania@3f.dk

Til kortet

24. U/NORD Hillerød Tekniske Skole

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Søren Bisgaard

    Hovedvejen 2B
    3330 Gørløse

    Tlf. 48 28 47 50

    bisgaard.byg@mail.tele.dk

  • Carsten H. Schmidt

    Jakon A/S
    Baltorpbakken 9
    2750 Ballerup

    Tlf. 44 83 02 00

    cs@jakon.dk

  • Claus Løvgreen

    Høgevej 8B
    3400 Hillerød

    Tlf. 48 20 77 77

    clv@b-nielsen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Peter Bøgh Kjærulff

    3F Frederiksborg
    Milnersvej 41D
    3400 Hillerød

    Tlf. 88 92 22 07 / 21 97 48 71

    peter.bogh@3f.dk

  • Peter Haahr

    Kulhusevej 45
    3630 Jægerspris

    Tlf. 24 62 75 52

    pha@esnord.dk

Til kortet

25. EUC Nordvestsjælland

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Jørn Rune Løvenhorst

    TJ Tømrerservice Aps
    Audebo Skolevej 14
    4300 Holbæk

    Tlf. 20 25 64 36

    tj@toemrerservice.dk

  • Kristian Barkholt Jørgensen Lund

    Snedkeren.dk ApS
    Østerled 8
    4300 Holbæk

    Tlf. 29473227

    mail@snedkeren.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Kim Lauridsen

    3F Slagelse
    Rugvænget 28
    4200 Slagelse

    Tlf. 88 92 59 85 / 27 87 11 04

    kim.lauridsen@3f.dk

  • Ole Peter Borch Nielsen

    Rolighedsstræde 18
    4300 Holbæk

    Tlf. 23 46 73 23

    opbn@hotmail.com

Til kortet

26. Roskilde Tekniske Skole

  • Dansk Industri

  • Formand

    Alex Bluhme

    SB Murer & Sandblæsning ApS
    Landevejen 4
    4060 Kirke Såby

    Tlf. 40 73 80 47

    ab@sbmurerogsand.dk

  • Mikkel Henriksen

    A. Villadsen A/S
    Lykkegårdsvej 49
    4000 Roskilde

    Tlf. 46 75 70 26

    mh@avilladsen.dk

Til kortet

27. ZBC – Selandia

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    John Møller Jensen

    Entreprenørfirmaet H.J. Huse A/S
    Bildsøvej 106, Keldstrup
    4200 Slagelse

    Tlf. 58 54 90 48 / 40 56 92 48

    jmj@hjhuse.dk

  • Lars Nellemann Olsen

    Sjællands Tømrer-Snedkerservice ApS
    Vestergårdsvej 2, Hejninge 
    4200 Slagelse

    Tlf. 22 43 49 83

    lars@stss.dk

Til kortet

29. EUC Sjælland – Næstved

  • Dansk Industri

  • Formand

    Steen Toftebjerg

    Profilbuen 2
    4700 Næstved

    Tlf. 5572 7521 / 4014 7565

    st@hansen-andersen.dk

  • Johnny Villadsen

    CG Jensen A/S
    Fabriksparken 37
    2600 Glostrup

    Tlf. 4344 6800 / 2774 4233

    jvi@cgjensen.dk

Til kortet

30. CELF

  • Dansk Industri

  • Formand

    Michael Nielsen

    Primatag A/S
    Kroghsvej 4
    4891 Toreby 

    Tlf. 54 86 98 73 / 30 18 70 30

    mn@primatag.dk

  • Frederik Olsen

    Philip Pilemand Tømrer & Snedker ApS
    Tangetvej 35
    4872 Idestrup

    Tlf. 54 82 32 00 / 30 63 25 56

    fo@pilemand.as

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Torben Thøgersen

    Møllevej 30
    4891 Toreby L.

    Tlf. 88 92 47 71/28 92 95 50

    torben.thogersen@3f.dk

  • Rasmus Pedersen

    Østergade 29
    4930 Maribo

    Tlf. 88 92 47 73 / 27 87 11 03

    rasmus.pedersen@3f.dk

Til kortet

32. Next – Uddannelse København - Glostrup

  • Dansk Industri

  • Formand

    Kurt Eg

    G. Tscherning
    Guldalderen 32,
    Fløng,
    2440 Hedehusene

    Tlf. 53 36 61 20

    kurt@tscherning.dk

  • Posten er vakant

    Tlf.

  • Martin Hornsyld

    C. G. Jensen

    Tlf. 2722 1977

    mho@cgjensen.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Næstformand

    Jesper Weihe

    Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening
    Trekronergade 26
    2500 Valby

    Tlf. 70 30 08 26 / 88 92 26 66

    jesper.weihe@3f.dk

  • Allan Henriksen

    Valhøjs Alle 127C
    2610 Rødovre

    Tlf. 22 27 93 96

    allansejr@hotmail.com

  • Jimmi Nielsen

    Asylgade 9C, 1. th.
    2800 Lyngby

    Tlf. 26 20 73 72

    jimmibro@hotmail.com

Til kortet

33. Campus Bornholm

  • Dansk Industri

  • Næstformand

    Birger Edvard Olsen

    Bornholm Byggeforretning ApS
    Olesvej 2, Lobbæk
    3720 Aakirkeby

    Tlf. 56 95 36 00 / 40 45 11 64

    bo@bbf-bornholm.dk

  • Niels Olsen

    Tømrer og Snedker
    Ugleengevej 4
    3720 Aakirkeby

    Tlf. 56 97 55 58

    niels.olsen@olsen.mail.dk

  • Fagligt Fælles Forbund

  • Formand

    Søren Kjøller

    Skørrebrovejen 25
    3720 Åkirkeby

    Tlf. 40 31 22 30

    skvogs@gmail.com

  • Henning Birger Pedersen

    Fårebrovejen 6
    3730 Nexø

    Tlf. 23 20 84 04

    henningbpedersen@live.dk

Til kortet